تبلیغات
والیبال - وسایل مورد نیاز

وسایل مورد نیاز برای  بازی والیبال

 

 

وسایل بازی :

 

لوازم و وسایل بسیار کمی برای شروع بازی والیبال لازمند اما خیلی مهم است که ببینید لوازمی که شما می خرید سالم و مفید باشند. بسیاری از لوازمی که به شما عرضه می شوند ممکن است از نظر اهمیت بسیار جالب توجه به نظر برسند ولی برای بازی خیلی نامرغوب باشند . همه اعضای هیئتهای ورزشی تدابیر مناسبی برای این امر دارند و شدیداً توصیه می شود که قبل از خرید با آنها یا فروشندگان ویژه لوازم والیبال مشورت کنید .

 

 

تیریک ها :

 

تیرکها تنها جنس گران قیمت لوازم ورزش والیبال هستند اما تنها به دلیل حفظ سلامت بایست با دقت انتخاب شوند. اولین و مهمترین نکته اینکه تیریکهای که توسط وزنه یا کشیده شدن با کابل به زمین یا دیوار متصل می شوند ، غیر قانونی و خطر ناک هستند. مربیان و بازیکنان باید از استفاده این تیرکها پرهیز نمایند.  تیرکها وزنه ای ممکن است بر اثر تماس بازیکنان با آنها و گیر کردن به وزنه ها در زمان بازی و یا تماس با کابل ها در حال دویدن باعث صدمه جدی آنها گردند.

تیرکها باید به زمین پیچ شوند یا در داخل سوراخی در زمین بین نیم یا یک متر از خط کناری فاصله دارد در زمین جای گرفته و محکم شوند. پایه تیرکها نباید در جلو قرار گیرند تا بازیکن ها با آنها برخورد کنند اعضای هیئتها یا فروشندگان ویژه والیبال تیرکها مجاز را به شما گوشزد می کنند.

 

 

 

توپ والیبال :

 

مهمترین چیز در مورد توپ این است که باید از یک لایه چرم ساخته شده و دارای وزن استاندارد باشد همه توپ هایی که خیلی سنگین هستند در طول بازی می تواند به انگشتان و مچ بازیکن صدمه بزنند.

به منظور آموزش ، یک توپ نرم پلاستیک یا فوم فشرده می تواند به کار رود چون این توپها باعث صدمه نمی شوند. موادی مانند لاستیک ، نایلون یا وینیل بسیار نامطلوب هستند، توپ های ساخته شده با این مواد هرگز نباید مورد استفاده قرار گیرند. وقتی توپی را می خرید باید بدانید آنرا برای مسابقه می خواهید یا برای آموزش . توپهای مسابقه دو دسته هستند :استاندارد های بین الملی و باشگاهی . توپها مجاز بازیهای بین المللی مهر فدراسیون بین المللی روی آنها خورده است. معمولا اگر یک توپ برای باشگاه یا مسابقه مجاز باشد مهر انجمن بین المللی را دراد اما بعضی از توپها هم این مهر را ندارد.

لیستی از همه توپ های مجاز را می توان از انجمن های بین المللی به دست آورد تفاوت کیفیت این دو گروه توپ در نرمی و پوشش چرمی آنها است.

همه توپهای مسابقه ای یک تکه و ساخته شده از یک لاستیک سرتاسری هستند که با نوارهای چرمی پوشیده شده است . معمولا بهترین توپها چرم نرمتر و یک تیوپ دارند. سوزن های های نازکی برای این نوع توپ باید استفاده شود و سوپاپ این تیوپ ها باید با سطح یکسان باشند ( برجسته نباشند) .

 

 

 

تور :

 

همان تور که در مورد توپ گفتیم ، تورهای مسابقه ای و تمرینی هم با در نظر گرفتن قیمتهای مختلف آنها موجود می باشند. یک تور مسابقه خوب بایست بدون ایجاد سوارخی در آن چند فصلی دوام بیاورد ، در حالی که تور های تمرینی تنها برای یک فصل دوام دارند.

اعضای هیئتها توصیه هایی دارند که تور را از نظر قوانین اندازه و جنس و ساختار آن تضمین خواهد نمود. تور باید 5/9 متر و طول 1 متر عرض و دارای شبکه تورهای 10 سانتی باشد. برای کمک به حالت ارتعاشی تور، بسیاری از تور ها نوارهای لاستیکی در انتها دارند که به تیرکها بسته شده تور را به طور افقی کشش می دهند.

در طول بازی توپ می تواند بعد از خوردن و رفت و برگشت از تور بازی شود بنابراین تور به حالت ارتعاشی خوبی احتیاج دارد.

تورهای تمرینی ارزان تر برای کلاسهای آموزش و بازی های خارج از سالن مطلوب می باشند ولی عموما خرید خوبی نیستند چون توپ بعد از برخورد با آنها بر نمی گردد پس باید سریعا عوض شوند. یک تور خوب برای مدرسه بایستی به اندازه تور سالن ورزشی باشد. این تور می تواند بوسیله نوارهای رنگی زمین را به قسمتهای کوچکتر تقسیم کند.

 

 

 

آنتن تور :

تور از زمین بازی عریض تر است و یک علامت سفید رنگ مستقیم بالای خط جانبی زمین قرار گرفته و آنرا مشخص می کند . بر روی این علامت یک آنتن فایبر گلاس هست که 80 سانتی متر از تور بالاتر قرار می گیرد. وقتی توپی در طول بازی به این قسمت بخورد یا از خارج تور بگذرد خطا انجام می گیرید. آنتن می تواند از یک یا دو قسمت تشکیل شود که 80 سانتی متر آن بالای تور و 100 سانتی اندازه عرض تور است .

 

 

                                                   


گرفته شده از  http://www.volleyballtabriz.com/


امتیاز شما در مورد این سایت ؟